W najbliższy piątek, 17 maja, zaczyna się 13. edycja Łódź Design Festival. Jego ambicją i celem jest przyglądanie się i zadawanie (także tych trudnych) pytań o nasze życie z przedmiotami. O to, w jaki sposób z nich korzystamy? Tegoroczny motyw przewodni – „Dobre życie” – wraz z bogatym programem szczególnie zachęcają do myślenia.
Kierując się podpowiedziami Katarzyny Dubik (dyrektor ds. rozwoju Festiwalu) z bogatego programu wybraliśmy kilka punktów obowiązkowych:
1. „Na styku kultury i przemysłu”
Wystawa przygotowana przez FORM US WITH LOVE (współzałożyciel studia projektowego, Jonas Petterson, był naszym gościem jesienią ubiegłego roku) to 7 projektów rozłożonych na czynniki pierwsze: od prototypu do gotowego obiektu, a wszystko po to, żeby opowiedzieć o złożoności procesu projektowego. Dodatkowo w sobotę, 25 maja, Jonas Petterson wygłosi wykład (godz. 16), a dzień później weźmie udział w rozmowie prowadzonej przez Dominikę Olszynę (godz. 11).
2. „Zasoby. Od materiałów do produktów”
Wystawa, której kuratorką jest Agata Nowotny, pokazuje, w jaki sposób z pierwotnych materiałów, rzeczy stają się produktami. – Kupując nowe produkty – meble, akcesoria, wyposażenie mieszkania – zwykle zadajemy sobie pytania o to: ile to kosztuje, kto to zaprojektował i czy będzie pasowało do mojego mieszkania i stylu życia? Coraz częściej też zadajemy sobie pytania o to, jak rzeczy zostały zrobione, skąd pochodzą, co je ukształtowało oraz co się stanie z nimi, gdy przestaniemy ich używać. Jak będą przetworzone i czy przyczynią się do zanieczyszczenia środowiska. Trudno dzisiaj, w dobie nadmiaru, odpowiedzialnie tworzyć wystawy wzornictwa i nowych produktów – opowiada autorka. – Dlatego warto pytać: ile dni trwa wyprodukowanie jednej filiżanki? Ile par rąk potrzeba do stworzenia kryształowego kieliszka? I co się dzieje z odpadami po produkcji krzesła?
3. „Masquemask”
14 wielkoformatowych (2,5 x 2m) masek Jaime Hayona. Projektant, zachwycony miastem podczas Łódź Design Festival 2018, postanowił zgłębić jego włókiennicze tradycje. Wernisaż z udziałem projektanta w sobotę, 18 maja (godz. 17) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282).
4. Mądre rozmowy o architekturze: ARCHIBLOK (niedziela, 19 maja, 11:00-14:00)
– Czy mówiąc w Polsce „dobre miasto” mamy na myśli to samo, co Duńczycy, Niemcy, Hiszpanie czy Brytyjczycy? – pyta Filip Springer. – Będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy pieniądze (głównie unijne) wpompowane w przebudowę i modernizację polskich miast rzeczywiście uczyniły te miasta lepszymi.
5. Blok „DOBRE ŻYCIE” (niedziela, 26 maja, 10:00-15:35)
Seria wykładów i rozmów z udziałem m.in. Jonasa Petersona (FUWL), Mai Ganszyniec (Studio Ganszyniec, Nurt), Anny Wróblewskiej (Metaphor) i Piotra Kalinowskiego (Mixd).
Last but not least: branżowa ciekawość na pewno zaprowadzi nas także na wystawę „Office of the future”. To efekt interdyscyplinarnej współpracy ośrodków naukowo-badawczych z biznesem: infuture hatalska foresight institute, firmy Skanska i gdańskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych oraz Politechniki. Wystawa prezentuje 12 wybranych futurystycznych koncepcji wnętrz biurowców (w perspektywie 2050 roku). Każda jest wyjątkowym rozwiązaniem problemów, których pierwsze symptomy pojawiają się już dziś. (m.in. zaburzenia relacji społecznych, nomadyzm, starzejące się społeczeństwo czy brak kontaktu z naturą).
Szczegółowy program jest dostępny online, pozostałe informacje na stronie www Festiwalu.