02.07.2022
M.mag / wydarzenia / Letnie śniadanie dla architektek i architektów
udostępnij na Facebooku02.07.2022
M.mag / wydarzenia / Letnie śniadanie dla architektek i architektów
udostępnij na FacebookuZ dużą przyjemnością powróciliśmy do kameralnych spotkań z architektami. W showroomie przy Lipowej wspólnie z partnerami – firmami: Bolon, Comforty, Italvelutti Polska oraz Ton, zaprezentowaliśmy najnowsze kolekcje i rozwiązania dla wnętrz kontraktowych.
Jacek Zdybel, Prezes Ton Polska, opowiedział o nowościach zaprezentowanych w Mediolanie. Pierwszą z nich jest kolekcja P.O.V. (Point of View) zaprojektowana przez niemieckie studio kaschkasch. Taborety i stoły wyróżniają się organicznymi kształtami. Ich ostateczny odbiór zależy od… tytułowego punktu widzenia. Stoły występują w dwóch wysokościach, z trzema typami podstaw i sześcioma kształtami blatów. Łącznie ten modułowy system zawiera dziesiątki wariantów, dzięki czemu nadaje się do każdego rodzaju wnętrz – biur, jadalni, kawiarni i restauracji. Uzupełnieniem jest taboret, który można sztaplować. Kolekcja oferowana jest w trzech gatunkach drewna: buku, dębie i orzechu amerykańskim, które mogą być wykończone w różnych kolorach.
Wirtualny spacer po kolekcji: https://my.matterport.com/show/?m=E8U384ovsFR
Drugą nowością jest kolekcja mebli do siedzenia 822. Powstała we współpracy ze szwedzkim studiem Claesson Koivisto Rune. Czerpie inspirację z modernistycznego modelu A811, projektu Josefa Hoffmanna z 1930 roku. Projektanci stworzyli wyrazistą, współczesną wersję krzeseł, foteli, foteli klubowych oraz taboretów barowych o dwu wysokościach. – Historia mebli giętych to ewolucja, a nie rewolucja. Zaprojektowaliśmy kolekcję 822, aby kontynuować tę historię, by trwała przez pokolenia – deklarują.
Paweł Kubara, Design Manager Comforty, skupił się tym razem na bestsellerach marki. Należą do nich projekty świetnych polskich twórców: Mai Ganszyniec i Janka Kochańskiego.
Hillrock projektu Mai Ganszyniec to system siedzisk dedykowany przede wszystkim przestrzeniom biurowym, publicznym. Zaawansowany szereg modułów pozwala na wprowadzenie nowych rozwiązań aranżacyjnych we współczesnych wnętrzach. Nieograniczona możliwość łączenia elementów pozwala na tworzenie bardzo rozległych i wielofunkcyjnych zestawów. Ułatwieniem jest także uproszczenie konstrukcji i intuicyjność, z jaką konfiguruje się moduły.
Z kolei Calder (projekt: Jan Kochański) to kolekcja w skład której wchodzą: fotel, dwuosobowa ławka oraz mniejszy, bardziej kompaktowy w proporcjach fotelik. Studium kształtu i detalu, możliwe za sprawą technologii formowania sklejki w kilku płaszczyznach, pozwoliło na wypracowanie miękkiego, otulającego oparcia. Jego lekko przeskalowana proporcja zapewnia wygodne położenia ciała w pozycjach bardziej lub mniej formalnych, nawet osobom o wysokim wzroście.
W kolekcji nie brakuje szlachetnych materiałów: toczone, lite, dębowe drewno starannie wyrzeźbionych i ciepłych w dotyku podłokietników, czy nowe wykończenie galwanizowane części stalowych w miedzi i mosiądzu.
Warianty fotela, decydują o jego wyglądzie i funkcji. Sprawiają, że mebel ten doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Calder na pewno nie pozostaje niezauważony we wnętrzu. Jego skala i wyrafinowane detale, w zależności od wykorzystanych tkanin i kolorów, świetnie wybrzmiewają także w przestrzeniach lobby hotelowych lub publicznych.
Przedstawiciele firmy Italvelutti Polska – Bartek Pizoń i Jan Szawejko – przedstawili bogatą ofertę tkanin kontraktowych. Italvelutti to właściciel kilku marek oferujących tkaniny do wnętrz użyteczności publicznej:
ABITEX obejmuje przede wszystkim materiały trudnopalne wg wszelkich światowych norm. Tkaniny, żakardy, wełny, ekoskóry, materiały akustyczne, kurtyny i firanki trudnopalne bez problemu mogą być stosowane w realizacjach zarówno w Polsce, jak i na innych światowych rynkach.
ITALSENSO i PERSEMPRA: „mainstreamowa” linia, składającą się przede wszystkim z materiałów łatwoczyszczących, o wysokiej wytrzymałości, o różnych fakturach i kolorach. Nadają się zarówno do realizacji prywatnych i komercyjnych. Zdecydowana większość materiałów z ww. kolekcji spełnia wymaganą w Polsce normę trudnopalności (EN 1021 part 1, tzw. test papierosa).
DEUS to linia bardzo „mięsistych” materiałów typu nubuk. Tkaniny bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, dostępne w ok. 100 różnych odcieniach. Bez konieczności dodatkowej impregnacji materiał spełnia standardy trudnopalności zarówno wg normy EN 1021 part 1 (wspomniany już test papierosa), jak i EN 1021 part 2 (tzw. test zapałki). Ze względu na swoją specyfikę, tkaniny stosowane często w segmencie medium – high oraz premium.
Prezentację nowości uzupełniliśmy najnowszą kolekcją Bolon, o której więcej pisaliśmy tutaj.
Dziękujemy uczestniczkom i uczestnikom oraz partnerom za spotkanie – kolejne już po wakacjach!