Tegoroczna edycja targów Warsaw Home Expo już za nami. Na łącznej powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych zaprezentowaliśmy najnowsze i najciekawsze rozwiązania dla wnętrz kontraktowych: biur, coworkingów i hoteli. Duże zainteresowanie budziły oczywiście ikony spod szyldu Cappellini. Jednak nasi goście z niemniejszą ciekawością odkrywali także pozostałe marki: rozwiązania dla nowoczesnych biur Haworth, wykładziny winylowe oraz nowość: dywany Bolon, budki akustyczne Framery i oryginalne wzornictwo o szerokim zastosowaniu kontraktowym marki Bla Station.
Uwagę przyciągały również rozwiązania z zakresu biophilic design: systemy zieleni od Green LIV i obiekty o właściwościach akustycznych polskiej marki Nyquista, a także duński system regałów modułowych GRID i artystyczne oświetlenie Catellani & Smith.
Wraz z partnerami byliśmy także zaangażowani w tworzenie programu Design Forum – wydarzenia towarzyszącego targom, podczas którego branżowi eksperci dzielili się z publicznością swoim doświadczeniem i perspektywami na przyszłość.
Giulio Cappellini, ikona włoskiego wzornictwa i dyrektor artystyczny marki Cappellini (która należy do grupy Haworth) opowiadał m.in. o tym, co łączy design z biznesem, o tym, jak zmieniała się branża przez ostatnie 40 lat, a także o… intuicji do dobrego wzornictwa.
Jonas Pettersson, CEO interdyscyplinarnego studia Form Us With Love podzielił się zasadami na rzecz zrównoważonej przyszłości, którą kieruje się prowadzone przez niego studio. Szczególny nacisk położył na kwestię materiałów, które dzięki nowym technologiom i zmianie myślenia mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Obecność Petterssona w Polsce była powiązana z kolekcją Nest, którą FUWL zaprojektowało dla +Halle (można ją nadal oglądać na Dobrej). Sofy, stoły i fotele o różnych wysokościach (standardowej i podwyższonej, „barowej”) tworzą dynamiczne aranżacje – to jeden z powodów, dla których Nest sprawdza się w coworkingach.
Ostatni z naszych prelegentów, Ilkka Kaikuvuo, współzałożyciel i szef działu badań i rozwoju Framery przedstawił wyniki globalnych badań dotyczących spotkań w biurowej przestrzeni. Jedna z obserwacji prowadzi do wniosku, że sale konferencyjne są dzisiaj nieefektywnie wykorzystywane. Wszystko dlatego, że jeszcze kilka lat temu były budowane z myślą o -nastu uczestnikach. Dzisiaj, w wyniku zmian stylu pracy i technologii umożliwiających kontakt zdalny, 80% spotkań odbywa się w gronie zaledwie 3-4 osób. Dlatego zmiana funkcji sali konferencyjnej i zastąpienie jej przestronną budką akustyczną (Framery zaprezentował ostatnio kapsuły dla 4-6 osób) prowadzi do optymalizacji przestrzeni.
Dziękujemy za wszystkie – te poważne i te mniej;) – spotkania i rozmowy. Na co dzień zapraszamy na Powiśle, tym bardziej, że obok Lipowej i Dobrej otworzyliśmy właśnie… kolejne miejsce.
Wszystkie zdjęcia: Martyna Rudnicka